Past Australia Day Award Recipients

 Snowy Valleys Council Australia Day Awards celebrate the outstanding achievers who have contributed to our community in an exceptional way.

Award Recipients

2021 Recipients

Snowy Valleys Council Region
  • Citizen of the Year -John Cruise
  • Young Citizen of the Year - Aaron Tuilau, Edward Smith & Arthur Smith
  • Service to Community -Dr Tarek Sari
  • Sportsperson of the Year - Jacob Ambrose
  • Achievement Awards - Adrian Cass, Christine Male, Dave Crooks, Dr Tarek Sari, Emma Toohey, Kerry Kelly, Indiana Everingham, Aaron Tuilau, Edward Smith, Arthur Smith, Geoff Molineaux, Khancoban Emergency Services & Community Members, Malcolm Baker, Megan Schumer, Nigel Grant Contracting, Rudy Kopecny, Sounds of the Mountains Radio Station, Steve Matthews, Talbingo Community, Ted Clarke.

https://www.snowyvalleys.nsw.gov.au/News-Media/Australia-Day-Awards-Snowy-Valleys-Region-2021

2020 Recipients

Snowy Valleys Council Region
  • Citizen of the Year - Jan Locke
  • Young Citizen of the Year - Rory Phillips
  • Service to Community - Tumut Takes 2
  • Sportsperson of the Year - Megan Castle
  • Sports Team of the Year - Tumut Blues Group 9 Premiership Team
  • Achievement Awards - Lucy Henderson, Neil Hamilton, Doug Gee, Jasmine Robinson, Patricia Mangelsdorf, Jan Locke, Rachel Brown, Jasmine Cremona, Talbingo Supermarket, Dr Tarek Sari, Talbingo Talkabout Committee, Phyllis Darragh, Kimberly Towse. 

 

2019 Recipients

Tumbarumba Region
  • Citizen of the Year -Rod Gollan
  • Senior Citizen of the Year -George Martin
  • Young Citizen of the Year - Amy Eggleton
  • Community Group of the Year -Cycle Tumbarumba
  • Community Event of the Year - Tumbarumba Public School 150 Year Celebrations
  • Sportsperson - Charlie Bergin
  • Special Achievement Awards -Garry and Dianne McLelland, Phoenix Richards, Trevor Jones, Mary Hoodless, Karen Miles, Tumbarumba Campdraft Club, Rex Dennis, Fred Weule
 Tumut Region
  • Citizen of the Year - Keith Dawson and Hugh Packard
  • Young Citizen of the Year - Daniel Hibbens
  • Service to Community - Joy Beruter
  • Senior Sportsperson of the Year -Geoff Naylor
  • Junior Sportsperson of the Year -Grace Whyte
  • Sports Team of the Year - Tumut High School Yr7/8 Boys Netball Team
  • Achievement Awards -Leanne Turnbull, Bob Qarmby,Lori Webb, Lily Rosetta, Ronan Crain, Clare Miller, Doug Martin, Suzann Post, Jean Graham, Keith Dawson, Emma Murray, Daniel Hibbens, Adelong S&C Volunteer Group, Teagan Fava, Lori Webb, Amanda King, Leanne Turnbull, Jack Ryan Committee, Fiona Matthews, Hannah Speers, Rowena Carey, Moira-June Avery, Tumut 13s Representative Netball Team

 

2018 Recipients

Tumbarumba Region
  • Citizen of the Year -Tony and Susie a’Beckett 
  • Senior Citizen of the Year - Margaret Wolter
  • Young Citizen of the Year -Charlee Blencowe
  • Sporting Award -Ian Morey
  • Community Group of the Year -St Vincent de Paul
  • Community Event of the Year - Tastebuds - Open Garden Section
  • Special Achievement Awards - Peter Marshall, Bill McClellan, Jeff Sheather, Sam Harrison, Tracey Fair, Lucy Henderson, Judy & George Szymoniczek, Glenroy Heritage Reserve Volunteers
Tumut Region
  • Citizen of the Year -Dave Eisenhauer
  • Young Citizen of the Year -Josh Veitch
  • Service to Community -Osman Darwiche
  • Senior Sportsperson of the Year -Bruce Giles
  • Junior Sportsperson of the Year -Catelin Crawford
  • Sports Team of the Year - Tumut Public School Mixed Netball Team
  • Achievement Awards - Jackie Nicholes, Bruce Giles, Osman Darwiche, Colin Akers, Leah Ferguson, Greg Kabar, Andrew James, Lions Club of Tumut, Dave Eisenhauer, Tara Arnall, Tumut Public School Girls Basketball Team

     

2017 Recipients

Tumbarumba Region
  • Citizen of the Year - Ed and Jacki Lauder
  • Senior Citizen of the Year -Albert Jones
  • Young Citizen of the Year -Jemma Lorimer
  • Sporting Award -Tumbarumba Bowling Club's No.5 Pennant Team
  • Junior Sporting Award -Lily Murphy
  • Community Group of the Year -Tumbarumba Multi-Service Outlet Volunteers
  • Community Event of the Year -All Saints Deb Ball
  • Special Achievement Awards - Theresa McIntyre, David Hammersley, Bruce Wright, 
Tumut Region
  • Citizen of the Year - Graeme Sturt
  • Young Citizen of the Year - Cooryna Ackroyd
  • Service to Community - James (Robin) Reid
  • Senior Sportsperson - Brayden Elliott
  • Junior Sportsperson - Jack Gould